Az HBO-nál nagyon érzik a magyar sorozatokat. Az Aranyélet után végre sort kerítettem a Terápiára is, mely az ajánlók, kritikák tekintetében cseppet sem tűnt ennyire kiemelkedőnek. Magam is meglepve tapasztaltam, hogy szó sincs itt arról, hogy ne lehetne jó magyar sorozatot, jó magyar szereplőkkel készíteni. A Terápia egy egészen különleges darab, helyenként kicsit megrángatja a nézőt, de mindvégig, mindegyik páciens életében egy kicsit megtalálható a realitás, és az a szelet, hogy ez velem, az én családomban is történhetne. Röviden, ajánlószerűen a sorozatról, a tovább mögött:
A hét minden napján bepillanthatunk Dargay András életébe, aki az egyik legelismertebb pszichológus. Minden nap egy-egy páciensét láthatjuk nála. A sorozat különlegessége, hogy 5 részes blokkokban gondolkodik, azaz, minden ötödik rész után kezdődik egy újabb hét. Hétfőtől csütörtökig András saját pácienseit láthatjuk, míg pénteken ő maga az, aki kezelésre jár.
Hétfőn Laura napja van. A fiatal, borzasztóan magabiztos, és roppant csinos nő egy orvos felesége, de kapcsolatuk nem működik, ugyanis Laura képtelen hosszútávú érzelmekre. Így András rendelőjét látogatja hétfőnként, akinek igyekszik felkelteni a figyelmét. Az ő száluk a sorozat mozgatórugója, hiszen minden bonyodalom abból adódik, hogy a két fél között már sokkal többről van szó, mint egy átlagos pszichológus-páciens kapcsolat esetén.
Kedden Máté látogat el Dargayhoz. Sikeres vállalkozóról van szó, aki dúsgazdag milliomos, minden cselekedete kimért és precíz. A gazdasági válság során azonban cége helyzete is meginog, így kénytelen leépítésbe kezdeni. A leépítés után három hónappal, az egyik elbocsátott alkalmazottja megöli családját, majd magával is végez. Mátéban mindvégig az a kérdés lappang, hogy vajon helyesen cselekedett-e akkor, amikor néhány dolgozójától megvált? Közvetetten neki is köze lehet a tragédiához?
A szerdát nyugodtan hívhatnám gyereknapnak is. Zsófi jár ekkor kezelésre, akinek csupán egy orvosi szakvéleményre lenne szüksége. Később fény derül arra, hogy sokkal mélyebb titkok is vannak a háttérben, amelyeket a lány nem tud és nem is szeretne felszínre engedni. 16 éves, így a korának megfelelően lázad, ám sokkal extrémebb módon, mint az a korabeli lányok esetében megfigyelhető. A sok traumát képtelen feldolgozni, így egy burok mögé rejtőzik, hogy ne kelljen szembenéznie a valósággal.
Csütörtök este egy párterápiát láthatunk, ezen a napon Petra és Tamás viharos kapcsolatának színfalai mögé nyerhetünk bepillantást. Esetükben a krízist a gyerekvállalás okozza, ugyanis Petra elvetélt, így nem szeretne azonnal belevágni újból a folyamatba, úgy érzi nem áll készen erre. A nő nagyon sokat dolgozik, így nem tudnak elég időt együtt tölteni, hiszen valami súrlódási pont mindig van a kettejük kapcsolatában, sokszor az egymás lehordása tartja csak életben és medrében a kapcsolatukat.
A pénteki napon a sok panaszba és a saját életébe is belefáradt András egy régi ismerőséhez, Ágihoz jár terápiára. Ilyenkor az ő élete kerül előtérbe, magától, az amúgy egyszavas mondatokkal kommunikáló pszichológustól tudhatunk meg mindent. Ilyenkor kilép a pszichológus szerepéből, és mint egy esendő ember feltárja minden kételyét, mérgét, örömét Áginak. A pénteki alkalmakkor döbben rá a néző arra, hogy olyan, mintha egy összefoglalót látna a hét eseményeiből, csak András a hangját adja hozzá, mint egy narrátor.
A sorozat erőssége, hogy nagyon érdekesek végig a karakterei, valami mindegyikből megragadja. Nehéz a megvalósítás, hiszen az egész történet be van zárva a rendelőbe, egy kis szobába, itt történik szinte minden esemény. A szereplőkre van bízva minden, hiszen a játékuk határozza meg a Terápiát.
Laura azért érdekes számomra, mert tipikusan az az ember, aki nem adja fel addig, amíg meg nem szerzi, amit szeretne, mindezért pedig bármire képes. Tényleg bármire.
Máté elsőre kicsit unalmas volt, de ahogy haladt előre a történet, úgy lett egyre emberibb, minden keddi nappal jobban megértettem, hogy egy olyan valakiről van szó a személyében, aki kiválóan működik, magabiztosnak tudja eladni magát, ám mihelyst a dolgok egy kicsit is eltérnek attól, amit ő előre eltervezett, megroppan és kibújik az álcája alól a valódi énje.
Zsófi a tinis viselkedésével eleinte az őrületbe kergetett. Később azonban, ahogy Andrásnak minduntalan több információt hozott a tudomására, mégis egy szerethető karakter lett, bár azt ki kell emelnem, hogy számomra a szerda volt a legkevésbé várt nap végig az évad során.
Petra és Tamás párterápiája egészen rejtett fordulatokat takargatott. Petra szintén megingatható volt, az arroganciáját pedig csak maszknak használta, hogy elfedje a valódi Petrát. Tamás esetében bebizonyosodott, hogy egy született seggfej, de csakis azért, mert úgy érezte Petrának ez kell. Az egészen sokkoló volt, hogy Tamás pálfordulása után, a kapcsolatuk is mennyivel őszintébb lett.
András egy kiváló terapeuta, aki a pácienseivel remekül foglalkozik. A saját magánélete azonban egy végtelenül kiszolgáltatott helyzetbe sodródott. Felesége megcsalja, amit nem is rejt véka alá, míg a gyerekei a sok munka miatt alig tudnak időt tölteni apjukkal. Így hétről hétre épül le a kamerák előtt, míg be nem látja, hogy sok mindent nem jól csinál az életében, több rossz döntése is volt.
A Terápia remek szórakozás, hiszen nem földtől elrugaszkodott példákat állít a nézője elé. Olyan emberek ülnek le a terapeuta kanapéjára, akik hétköznapi problémákat hoznak be. Maga a sorozat pedig elgondolkodtató. Hiszen végig ontja felénk a negatív elemeket, mégis kínál egy mentsvárat is András személyében, aki mint egy utolsó hajó, próbálja felkarolni a pácienseit, mert ő a legszélsőségesebb helyzetekben is hisz abban, hogy az ő rendelőjének ajtaján belépő emberek élete cseppet sem kilátástalan.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése