2012/05/18

My name is Earl

Sikeresen végignéztem a Nevem Earl című sorozatot. Szép...
Imádom az ilyen sitcomokat, ezt pedig már rég beterveztem, hogy elkezdem nézni, de csak nemrég jutottam el odáig, hogy kivitelezzem is. Sajnos a sorozat négy évad után behalt, pedig lehetett volna jó sokáig folytatni.
Az alapszituáció a következő:
"Ismerős ez a fickó, aki mindig rosszban sántikál, és csodálkozik, hogy miért szívás az egész élete? Pontosan ilyen voltam én is. Valahányszor valami jó történt velem, máris gyülekezni kezdtek a fekete felhők. Ez a karma. Rájöttem, hogy meg kell változnom. Ezért készítettem egy listát az összes rossz cselekedetemről, és egytől egyig helyre fogom őket hozni. Megpróbálok jobb emberré válni. A nevem Earl."

Ezt minden rész elején elmondja, és ez adja a sorozat magját. Majdnem minden részben egy-egy tételt hoz helyre a listájáról, több-kevesebb sikerrel. Persze ahogy az szokott lenni, a legkönnyebb problémát néha nagyon nehezen lehet megoldani. Ez így rengeteg komikus szituációt generál, amit fokoznak a jól felépített karakterek.
Mert azok aztán vannak. Kezdve Earl-el (Jason Lee), akinek arcmimikája szinte utánozhatatlan. Egy amolyan örök vesztes fickónak indul még az első évad elején, akinek se rendes lakása, se munkája, kb. semmije sincs. Amije van, azt pedig úgy lopkodta össze. Aztán ahogyan jó útra tér, teljesen megváltozik minden. Ahogyan egyre több jó cselekedetet csinál, a sors is kegyesebben bánik vele.
Aztán ott van Randy (Ethan Suplee), Earl öccse. Hát az ő karaktere nagyon jó, a legtöbb poént szerintem ő kreálta a sorozatban. Kissé "buta", teljesen olyan, mint egy kisgyerek egy felnőtt testében. Suplee játéka olyan meggyőző, hogy néha már azt kérdeztem magamtól, ez a pali vajon mit szívhat? Minden megmozdulása, megszólalása olyan, amitől vagy nevetsz, vagy sírsz a nevetéstől. Nem is értem, hogy őt miért nem jelölték semmilyen díjra alakításáért.
Aki viszont kapott is díjat, az nem más, mint Jaime Pressly. Ő Joy-t, Earl exfeleségét alakítja. Egy amolyan elkényeztetett, hihetetlenül nagy egoval rendelkező nőszemély, aki eleinte megkeseríti Earl életét. Sőt, mindenkiét. Később azért már néha kezd normálissá válni, volt olyan, amikor eléggé meg is kedveltem a karaktert. De a legtöbb esetben nagyon idegesítő tud lenni.
Joy újDonsült férje Darnell "Rákos" Turner (Eddie Steeples). A sorozatban ő vált kedvenc karakteremmé. Egy kedves állat- és emberszerető fickó, aki a rákbárban dolgozik. Mint később kiderül, ő egy bérgyilkos, aki egy tanúvédelmi programnak köszönhetően került Camdenbe (a sorozat helyszíne), és akkor vette fel ezt az új személyazonosságot. Hihetetlenül okos, és kb. minden kilátástalannak tűnő helyzetet megold. Már előre lehet nevetni, amikor megjelenik a fehér trikójában és farmerjében, aztán azt mondja: "Szia Earl!" Mire a válasz: "Szia Rákos!" Ezt bármikor eljátsszák, és szerintem megunhatatlan.
A másik női főszereplő Catalina (Nadine E. Velazquez), egy illegális bevándorló, aki takarítónőként dolgozik abban a motelben, ahol Earl-ék élnek. Közben az egyik nudibárban is vetkőzik, ő az egyik legjobb. A legtöbb poén ami vele kapcsolatos a múltjához köthető, pl. hogy mik történtek a családjával, vagy hogy hogyan került az USA-ba.
A mellékszereplők is elég szépen ki lettek dolgozva, a legtöbbjük szinte minden részben visszatérő vendég. És az is tetszett, hogy majdnem minden részben egy-egy ismertebb színész is megjelenik mellékszereplőként. Van olyan, aki többször is, mint pl. Giovanni Ribisi. A sorozatból mondjuk hiányoltam Kevin Smith-t, hiszen Jason Lee és Ethan Suplee a legtöbb filmjében szerepeltek. Lehet, hogy ha folytatták volna a sorozatot, akkor bekerült volna, de ki tudja...
A történet ide-oda ugrál néha az időben, de ez fontos, hiszen be kell mutatni a múltat, hogy mit hogyan követtek el, ezek a visszatekintések pedig szinte mindig humorosak. A sorozatban egyedül a harmadik évadnál éreztem azt, hogy kicsit ellaposodott, mert ott elég sok csavarosnak érezhető dolog történik, amik a cselekményt ugyan előre viszik, még sem olyan érdekesek. Persze lehet, hogy másoknak meg pont ez jött be. A negyedik évad azonban újra visszatért a poénos sémához, és végig "nézette magát". A befejezés elég rossz, csinálhattak volna legalább egy magyarázó részt, amiben valahogy lezárják a sorozatot, ha már úgyis meg kell tenni.
Minden részben jó zenék szólnak, azt el kell ismerni. Remekül összeválogatták őket. A szinkronnal is jó munkát végeztek, bár a vége felé már Earl hangja elég idegesítő lett számomra. Olyan rikácsoló vagy nem is tudom milyen, pedig eleinte nem volt ilyen. Főleg amikor hazudott, és elvileg magas hangon beszélt.. Na ott az már túlzás volt, nem tudom eredetileg milyen lehetett.
Összességében a Nevem Earl egy remek sorozat, tele szerethető karakterekkel és poénokkal. Mindenképp érdemes nekiállni, mert ha elkezded nézni, úgysem tudod majd abbahagyni..

Értékelés: 10/10

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése